Skąd tak duża popularność akurat tego dania? Być może zadecydowało to, że Pad Thai jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, syci na długo, a poza tym pozostawia przestrzeń dla naszej kulinarnej kreatywności. Istnieje mnóstwo wersji tej azjatyckiej potrawy. Jednak podstawą jest stary oryginalny przepis, który znajdziecie w tekście.
Pad Thai jest flagowym daniem tajskiej kuchni. Znajdziecie je w karcie każdej restauracji serwującej przysmaki z tego rejonu świata. Gdyby tłumaczyć tę nazwę na język polski, brzmiałaby ona „smażony po tajsku”. Klasyczna wersja to dosłownie kilka składników: makaron ryżowy, warzywa, mięso, sos rybny, jajka i orzechy. Całość podaje się (tuż po przygotowaniu) w miseczce lub na płaskim talerzu.
Historia narodowego dania
Nie ma jednej oficjalnej genezy powstania tego dania, choć w większości źródeł powtarza się informacja o tym, że Pad Thai stał się popularny w Tajlandii podczas II Wojny Światowej. W sytuacji, gdy istniało duże zapotrzebowanie na ryż, rząd postanowił promować spożywanie makaronu ryżowego, jako tańszej alternatywy. Ponoć zlecono kucharzom opracowanie sycącego i smacznego dania, które będzie łatwo dostępne dla wszystkich, tanie i jednocześnie sycące. Penny Van Esterik – antropolożka kulturowa prowadząca badania w Azji Południowo-Wschodniej, w swojej książce „Materializing Thailand” opisała kampanię premiera Plaeka Phibunsongkhrama prowadzoną w latach 30. i 40. XX wieku. Miała ona na celu zjednoczenie narodu poprzez kulturę. Zmieniono nazwę kraju z Syjamu na Tajlandię, skomponowano nowy hymn i stworzono wyśmienitą narodową potrawę łączącą smaki słodko-kwaśny i pikantny. Ponoć została ona wyłoniona na drodze konkursu kulinarnego. Inna z teorii wskazuje na wpływ chińskich imigrantów, którzy rzekomo dostosowali przywieziony przez siebie makaron ryżowy do tego, co lokalnie – w Tajlandii – uznawano za smaczne. Niektóry historycy wskazują, że tak naprawdę smażony makaron ryżowy z dodatkami rozpropagowali chińscy kupcy już w XVIII wieku. Znajdziecie także doniesienia o tym, że Pad Thai ma swoje korzenie w kuchni wietnamskiej, a sam przepis rozpowszechnili żołnierze z tego kraju. I choć historii pochodzenia dania jest wiele, jedno jest pewne, Pad Thai stał się tak popularny i lubiany, że od dziesięcioleci jest potrawą najbardziej kojarzoną z Tajlandią i stanowiącą podstawę diety mieszkańców tego kraju.
Przepis na Pad Thai z tofu z sosem Ros Thai Thai
Pad Thai na obiad czy na kolację?
Na ulicznych straganach w Tajlandii to danie dostępne jest o każdej porze dnia i nocy. Warto wiedzieć, że Pad Thai podawany jest również podczas imprez okolicznościowych i ważnych wydarzeń, które na stałe goszczą w kalendarzu Tajów. Jedną z takich istotnych dat są urodziny króla Tajlandii – Maha Vajiralongkorn obchodzi swój jubileusz 28 lipca. W trakcie festiwali i targów organizowanych z okazji Songkran (Nowy Rok obchodzony w kwietniu), Loy Krathong (w listopadzie) czy Yi Peng (gdy ku niebu szybują setki lampionów) również serwowany jest Pad Thai. Podczas spotkań towarzyskich lub imprez firmowych to danie z pewnością zobaczycie na stole.
Przepis na orzechowe noodle z jackfruitem w sosie pad thai Ros Thai Thai
Oryginalny przepis na Pad Thai
Istnieje podstawowa wersja zawierająca tylko kilka składników. Bazą dania jest ryżowy makaron (płaski o szerokości 5–7 mm), który miesza się z sosem tajskim, krewetkami lub kurczakiem, cebulą, jajkiem, a na koniec posypuje kruszonymi orzeszkami ziemnymi i skrapia sokiem z limonki. Jeśli chcesz przygotować oryginalny Pad Thai z kurczakiem skorzystaj z naszego przepisu.
Cały urok tkwi w tym, że ten rodzaj dania z makaronem można za każdym razem przygotowywać w nieco innej odsłonie, dlatego nieprędko nam się znudzi. Wystarczy, że zamiast najpopularniejszych składników: kurczaka lub krewetek, dodasz wieprzowinę, wołowinę, kiełbasę lub owoce morza (np. ostrygi, kalmary, ośmiornice). Weganie mogą zrobić Pad Thai z pokrojonym tofu lub kwiatem bananowca, doskonały jest również szarpany jackfruit. W niektórych krajach (np. Japonii) jako bazę wykorzystuje się makaron pszeniczny – udon lub gryczany – soba. Warzywny dodatek może stanowić brokuł, kalafior, marchew, papryka, groszek cukrowy, fasolka szparagowa, kapusta pekińska, szparagi, cukinia itd. Niektórzy dodają też grzyby, liście nori. W niektórych regionach Tajlandii wykorzystywane jest tarte zielone mango. W zależności od upodobań smakowych dozuje się więcej lub mniej sosu chili. Są tacy, którzy przygotowują Pad Thai nie tylko z sosem z tamaryndowca, ale także sosem sojowym, sosem curry, a nawet ketchupem. Można użyć gotowej pasty Pad Thai, w której jest tamaryndowiec, pomidory, sos rybny, ocet, szalotka i cukier. W większości przepisów pod koniec smażenia dodaje się również surowe jajko, które podnosi wartość odżywczą dania i po usmażeniu ma ciekawą teksturę, obok sprężystego makaronu i chrupkich dodatków. Sprawia też, że wszystkie nuty smakowe lepiej współgrają. W wegańskiej wersji Pad Thai można pominąć ten składnik lub wykorzystać zamiennik (1–2 łyżki mąki sojowej wymieszanej z wodą lub jedwabiste tofu). Danie posypuje się szczypiorkiem, dymką, kolendrą, albo miętą, kiełkami fasoli mung.
Przepis na Pad Thai wegański z kwiatem bananowca
Jak prawidłowo przygotować Pad thai, czyli makaron po tajsku
Cały proces zajmuje nie więcej niż 20 minut. Tradycyjnie Pad Thai przygotowuje się w dużym woku. Dzięki temu składniki smażone są krótko, łatwo je wymieszać i dobrze połączyć smaki. Jeśli nie masz woka, wykorzystaj dużą patelnię. Sekretem doskonałej fuzji smaków jest idealnie przygotowany makaron ryżowy. Najlepiej od niego właśnie zacząć. By miał idealną twardość i dobrze połączył się z sosami, namocz go w zimnej wodzie i odstaw na ok. 30 min. Nie gotuj. Odsączony wrzuć od razu do podsmażonego w woku mięsa i dodaj wybrane sosy, pasty. Smaż przez 1–2 minuty, ciągle mieszając. Pad Thai to danie typu stir fry, gdzie wszystko smażone jest krótko na bardzo gorącym tłuszczu. Dodawaj stopniowo pokrojone twarde warzywa. Pod koniec smażenia przesuń wszystko na jedną stronę patelni, a na drugiej rozbij jajko (licz jedno na osobę). Poczekaj aż zetnie się niczym omlet i wymieszaj je z daniem. Na koniec dodaj delikatniejsze składniki, np. kiełki, liście szpinaku, zioła.
Pad Thai doskonale sprawdzi się jako główne danie podczas towarzyskich spotkań. Serwujemy je na talerzu lub w miseczkach. Do tego pałeczki i do wyboru łyżki lub widelce. Najlepiej przygotować sobie pokrojone składniki i makaron, a smażyć danie partiami po 2–3 porcje. Wówczas smaki dobrze się połączą, a każdy z gości może wybrać nieco inną wersję (np. mniej ostrą lub bez jakiegoś składnika). Jeśli większą porcję dania przygotowujesz wcześniej (i będzie odgrzewane), pamiętaj, by od razu po usmażeniu szybko je schłodzić (zapobiegając namnażaniu bakterii) i zamknąć w szczelnym pojemniku (utrzyma świeżość i wilgotność). Pamiętaj jednak, że odgrzewany Pad Thai może stracić swój unikalny smak i teksturę. Użyj woka lub patelni, by maksymalnie skrócić czas podgrzewania.
Największą zaletą tego dania, jest mnogość odsłon i różnorodność smaków. W każdej rodzinie lub gronie znajomych można wspólnie wypracować ulubioną kombinację, która będzie obowiązywać jako wasz autorski Pad Thai.